Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sanktuarium fatimskie

Od 13 maja 1994 roku,  w kościele i przy kapliczkach różańcowych wybudowanych wokół świątyni, uroczyście odprawiane są comiesięczne Nabożeństwa Fatimskie - od maja do października, trzynastego dnia każdego miesiąca. Należyty i sprawny przebieg procesji zabezpieczają kolejarze i strażacy. W nabożeństwach uczestniczą nie tylko wierni z Korsz, ale i z okolicznych parafii. Nabożeństwa odprawiane są przez cały dzień. Rano modlą się chorzy, niepełnosprawni, emeryci i renciści, którzy na zakończenie Mszy Świętej, otrzymują błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wieczorem, podczas Mszy Świętej wygłaszane są homilie objawień, odczytywane są prośby i dziękczynienia wiernych. Następnie wszyscy uczestniczą w procesji różańcowej z figurą Matki Bożej. Uroczystość kończy się wniesieniem figury do kościoła, błogosławieństwem wiernych i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

11 maja 1994 roku podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył bp Jacek Jezierski, figura Matki Bożej z Fatimy została procesyjnie wniesiona do kościoła. Biskup poświęcił figurę i nałożył różaniec na jej ręce. 

6 czerwca 1996 roku został odczytany dekret, którym zostało erygowane Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Korszach dla dekanatów: Bartoszyce, Kętrzyn I, Kętrzyn II, Reszel i Sępopol. Kustoszem Sanktuarium został mianowany ks. prałat Janusz Budyn.

3 czerwca 1997 roku w Gnieźnie, papież Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił figurę.

13 maja 2004 roku obchodziliśmy uroczyście jubileusz 10-lecia nabożeństw fatimskich. Ks. abp Edmund Piszcz poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej, Anioła Eucharystii i pastuszków na nowo wybudowanym placu przed kościołem, w tzw. ogrodzie fatimskim.

13 maja 2009 roku rozpoczęła się Wielka Nowenna Fatimska przygotowująca wiernych do setnej rocznicy objawień fatimskich w 2017 roku.

Źródło: Szypulscy J. i T., Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Miłosierdzia, Korsze 2012, s. 60-67.